ЦЕЛ НА ЧЕТИРИ КРАКА: Спечелете ценни трикове.

БРОЙ ИГРАЧИ: 4 играчи, 2 партньорства или 2 играчи

БРОЙ КАРТИ: стандартни 52 карти

РАНГ НА КАРТИТЕ: A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2

ВИД ИГРА: Извършване на трикове

АУДИТОРИЯ: Възрастни

ВЪВЕДЕНИЕ В ALL FOURS

Всички четирима се заражда в Англия около XVII в. След това е пренесена в Съединените щати, където става доста популярна през XIX в. и дава началото на много подобни игри. All Fours е и националната игра на Тринидад, където обикновено се нарича Всички врагове. По-долу са описани правилата на Тринидад.

СДЕЛКАТА

Целта на All Fours е да се спечелят трикове с ценни карти и да се спечелят точки. Отборът или играчът, който има най-ценните карти в края на вземането на трикове, печели една точка от играта. Допълнителни точки се дават за вземане на вале от коз, за задържане на най-високата и най-ниската карта от коз, като дилърът може да спечели точки за карта, която е обърната за коз в раздаването.

Играчът, който разрязва тестето при най-високата карта, е първият дилър. Раздаването и играта се движат надясно или обратно на часовниковата стрелка. Дилърът раздава на всеки играч по 6 карти. Дилърът може да реши как да ги раздаде - една по една или на комплекти от по три. Методът обаче трябва да бъде последователен по време на цялата игра.

След като всеки играч получи своите 6 карти, дилърът обръща следващата карта. Тази карта показва коя боя ще бъде коз. Ако картата е асо, 6 или вале, отборът на дилъра получава следните точки:

Асо: 1 точка

Шест: 2 точки

Джак: 3 точки

Играчът отдясно на дилъра решава дали е доволен от цвета на коз, ако е така, той казва "стой". Ако не, те могат да поискат друг коз, като кажат, "Моля." Дилърът може да обърне нов коз, но не е длъжен да го прави. Ако дилърът запази козовия цвят, той казва, "вземи един". Играчът, който е помолил, печели 1 точка и играта започва. Ако обаче дилърът смени цвета на коз, той изхвърля текущия коз, раздава по 3 допълнителни карти на всеки играч и обръща следващия коз. Дилърът може да отбележи точки за този коз по схемата по-горе.

  • Ако новият цвят на коз е различен, играта започва с новия коз.
  • Ако цветът е един и същ, дилърът повтаря. Раздава още 3 карти на играчите и обръща нов коз, като може отново да вкара. Това се повтаря, докато не се получи нов коз.
  • Ако колодата се изчерпи, преди да бъде открит нов коз, се прави ново разместване и повторна игра. Дилърът запазва всички спечелени до момента точки.

ИГРАТА

Играчът отдясно на дилъра води първия трик, след като победителят от предишния трик води следващия. Играчите могат да изберат всяка карта за водене, но трябва да спазват тези ограничения:

  • Ако е изведен коз, всички останали играчи трябва да изиграят коз, ако това е възможно. Ако не, те могат да изиграят всяка карта в ръката си.
  • Ако е изведена карта, която не е тромп, играчите трябва да последват цвета, ако е възможно, или да изиграят тромп. Ако не могат да направят нито едно от двете, те могат да изиграят всяка карта.

Трикът се печели, като се изиграе най-високата карта коз или, ако няма козове, се изиграе най-високата карта в цвета, с който е водена играта.

Играта продължава до изиграването на всички трикове (всеки играч е изиграл всичките си карти). Обикновено играта има 6 трика (по 1 трик на карта), но ако дилърът е раздал повече карти, може да има 6 или 12 трика, а може и повече.

SCORING

След като са взети всички трикове, картите се оценяват по следния начин:

Висока: 1 точка, спечелена от отбора, който има най-голям коз в раздадените карти.

Ниско ниво: 1 точка, която се печели от отбора с най-ниската раздадена козлова карта. Тя отива при първоначалния притежател на картата, а не при победителя в нея.

Игра: 1 точка, спечелване на най-много ценни карти чрез вземане на трикове. Само първите 5 карти от всеки цвят имат стойност. асо = 4 точки, крал = 3 точки, дама = 2 точки, вале = 1 точка, 10 = 10 точки, 2-9 = 0 точки. Отборите сумират общата стойност на картите си, който има най-голям брой точки, печели точка от играта.

Отборът, който пръв събере 14 или повече точки, печели играта като цяло.

НАКАЗАНИЯ

ПОКАНА

Това се случва винаги, когато карта бъде разкрита от играч извън реда. ако това се случи, разкритата карта трябва да остане разкрита на масата пред разкриващия я играч. във всеки момент от играта друг играч може да поиска картата да бъде изиграна за трик, ако това е законно. тогава играчът, който притежава картата, трябва да изиграе разкритата карта вместо карта от ръката си за трик.

РЕФЕРЕНЦИИ:

//www.pagat.com/allfours/allfours.html

//en.wikipedia.org/wiki/All_Fours

//www.allfoursonline.com

Превъртете към горе