Как да свържете лаптоп към телевизор чрез HDMI и други методи за трансфер на изображения
Можете да свържете лаптоп или настолен компютър към телевизора за няколко минути. В резултат на това можете да гледате видеоклипове и снимки на големия екран и, ако е необходимо, постоянно да използвате домашния си телевизор, като компютърен монитор. Има няколко варианта за организиране на такъв пакет. За начало ще анализираме предимствата и недостатъците на всеки метод.

Кабел - как да изберете правилния?
Можете да покажете изображението със следните кабели:
- HDMI. Най-често срещаният интерфейс. Предимства: напълно дигитален метод за трансфер на данни (максимално качество), няма нужда да инсталирате драйвери, дължината на кабела може да бъде каквото и да е, в същото време изображението и саундтракът се предават, гъвкавост на връзката (почти няма проблеми с хардуерната съвместимост). Недостатъкът е, че HDMI стана широко популярен едва през 2010 г.
- VGA. Старият интерфейс, който повечето компютри и телевизори имат над 10 години. Плюсове: лекотата на свързване (не по-сложна от HDMI), ще работи с остаряло оборудване. Минуси: сигналът се предава в аналогова форма (не с най-високо качество), за да предавате звук, трябва да използвате отделен кабел. Има по-малка версия на конектора - mini-VGA, която понякога може да се намери на лаптопи.
- DVI. Цифров интерфейс за предаване на видео, често срещан в компютърния свят. Използва се за свързване на монитори към компютър и би бил най-популярният на пазара, ако не за HDMI. Предимство - картината се предава цифрово. Недостатъкът е намаляване на популярността на пазара. Нюанс - когато използвате DVI-HDMI адаптера, ще се предава не само картината, но и звукът.
- S-Video, RCA. Остарели аналогови интерфейси, които на практика не се използват днес. Използването е само за старо оборудване, в което няма нито един от горните конектори.
Препоръчваме ви да вземете предвид тези съвети при избора на тел:
- ако телевизорът и компютърът са не повече от 10 години, тогава най-вероятно те имат HDMI конектори - спрете на този интерфейс;
- ако телевизорът и компютърът са на повече от 10 години, тогава най-вероятно те използват VGA видео интерфейс - не се притеснявайте и не избирайте други опции за връзка;
- ако телевизорът е стар и компютърът е нов, тогава придобиването на HDMI-VGA адаптера е проста опция - качеството на картината не е перфектно, но при такива обстоятелства няма да се подобрите;
- ако телевизорът е нов, а компютърът е стар, тогава е много вероятно телевизорът да е снабден с VGA конектор и използването на подходящия кабел ще бъде рационално, но ако не съществува, тогава определено купете VGA-HDMI адаптер - той е по-скъп от HDMI-VGA.
Как да свържете лаптоп към телевизор с помощта на HDMI?
По отношение на това как да свържете лаптопа към телевизора, ключът са правилните настройки и на двете устройства.
Настройка на HDMI връзка
- TV. Когато свързвате кабела, не забравяйте под кой номер е подписан конекторът (ако има няколко конектора на телевизора). След това изберете източник на сигнал - той се задава чрез дистанционното управление чрез натискане на бутона „Източник“ или „Вход“. Погледнете екрана - лесно забележите иконата на желания HDMI върху него. „Прегледайте“ и потвърдете връзката, като щракнете върху OK.
- Компютър . Задръжте клавишната комбинация „Win + P“ - възможните опции за показване на изображението ще бъдат показани. Най-лесният начин е да изберете „Дубликат“ - изображението ще се показва както на телевизора, така и на лаптопа. Задават се и допълнителни параметри. За да направите това, щракнете с десния бутон върху празното място на работния плот и щракнете върху реда "Разделителна способност на екрана", ("Настройки на екрана") в контекстното меню. След това можете да промените ориентацията на дисплея, неговата разделителна способност, конфигурацията на „взаимодействието“ на телевизора и лаптопа.
Кабелен компютър към телевизор чрез VGA
Схемата за свързване е същата като за HDMI.
RCA връзка
Тази схема дава най-лошата картина. Това не е изненадващо, тъй като RCA („лалета“) са били използвани дори при въвеждането на телевизия като такава. Сигналът се предава чрез три проводника - два за стерео звук и един за видео. Днес на практика няма компютри, оборудвани с подходящи конектори. Що се отнася до телевизорите, RCA беше стандартът в годините на популярността на устройствата с катодни тръби. Ако вашият компютър има съответните конектори, свързването на всичко е лесно:
- изключете телевизора;
- свържете кабела - фокусирайте се върху цвета и използвайте мини жак-2RCA кабел за предаване на звук;
- ако видеоадаптерът не открие автоматично телевизора, тогава в настройките му активирайте изходния режим на картината „композитна“ или композитна.
Не вярвайте на продавачите в мрежите, които предлагат VGA-RCA адаптери и други подобни. Има следните причини за това:
- такъв пакет задължително изисква отделен хардуерен видео конвертор;
- добър видео конвертор ще струва толкова много, че е по-лесно да закупите нов евтин телевизор.
Как да свържете лаптоп към телевизор с помощта на USB устройство / външен твърд диск
Помислете в контекста на всеки метод:
- Чрез USB устройство. Предполага се, че ще се използва устройство, което ви позволява да прехвърляте (прехвърляте) сигнала от USB към HDMI. Адаптер е свързан към USB порта на лаптопа, в другия край на който е HDMI изход - с негова помощ се осъществява предаване. Трябва да закупите такова външно устройство, да инсталирате драйвери на него. В повечето случаи е по-рационално да се свържете по други начини.
- Чрез външен твърд диск. Това предполага, че устройството е свързано към телевизора чрез USB конектор. Трябва да изберете приемането на сигнал от USB порта в настройките на телевизора. Тогава мениджърът на файлове ще се отвори. Това ще ви позволи да намерите, отворите снимки и видеоклипове, но нищо повече - няма да играете такива игри.
Свържете вашия лаптоп Apple Macbook Pro и Air с вашия телевизор

По отношение на това как да свържете лаптоп към телевизор чрез HDMI, посочваме, че „ябълковите“ устройства са оборудвани със специфични видео изходи:
- компютрите, произведени преди 2011 г., използват Mini DisplayPort;
- след 2011 г. оборудването е оборудвано с Thunderbolt.
В повечето случаи телевизорите нямат такива видео входове, така че закупуването на HDMI адаптер ще бъде задължително. В същото време качеството на картината няма да пострада - ябълковите интерфейси работят в цифровия стандарт.
Връзката се осъществява съгласно следния алгоритъм:
- Поставете конекторите в съответните конектори на устройствата. В технологията на Apple след 2015 г. порта Thunderbolt може да се използва за зареждане на други устройства, тъй като е със същия размер като USB Type C. Ако устройствата са били свързани, когато лаптопът работи на батерия и след това е включен в контакт, тогава съществува голям риск повреда на телевизора, кабела или конекторите. Заключение - не променяйте схемата на захранване, всичко трябва да остане непроменено след свързване.
- Задайте предпочитанията на компютъра. Кликнете върху иконата на бик в горния ляв ъгъл на монитора. След това следвайте този път в менюто: „Настройки на системата“ => „Монитори. Поставете отметка в "Scaled" и задайте правилната разделителна способност на видеосигнала, показан на екрана. Чрез промяна на позицията на плъзгача „Компресирано сканиране“ се определя размерът на видеото - настройте така, че да няма черни ленти на телевизора.
Можете също така да свържете лаптопи към телевизор, като използвате специална приставка - Apple TV. Свързва се към телевизора чрез HDMI и приема сигнала от компютъра чрез Wi-Fi. Трябва да действате така:
- Проверете дали вашият компютър и Apple TV са свързани към една и съща Wi-Fi мрежа;
- активирайте опцията AirPlay в настройките на AppleTV: “Settings” => “AirPlay” ”и поставете отметка в квадратчето“ For all ”;
- на лаптоп: кликнете върху иконата на Apple в горната част на екрана и след това „Настройки на системата“ => „Монитори => AirPlay Monitor“ и изберете „Apple TV“
Wi-Fi или Ethernet връзка

Безжичният метод за свързване е най-модерният, но днес кабелните са по-предпочитани, ако се изисква максимално качество. Налични са следните методи за свързване:
- Wi-Fi Direct. Телевизорът директно получава снимката от лаптопа, използвайки технологиите “Miracast”, “WiDi” (“Wireless Display”) и други подобни. WiDi ще бъде обсъден по-късно в текста - имайте предвид, че като се започне от версия 3.5, той вече поддържа Miracast.
- DLNA. Лаптопът се превръща в файл за съхранение, от който телевизорът може да възпроизвежда само филми, музика и отворени снимки.
- Wi-Fi медиен плейър. След закупуване на допълнително устройство телевизорът ще може да приема видео и аудио от лаптоп.
Използване на безжичен монитор
За да може телевизорът да поддържа Miracast или WiDi, трябва да бъде изпълнено едно от следните условия:
- Компютър с процесор Core i3 / i5 / i7 не по-стар от второто поколение, интегрирана видеокарта, не по-стара от HD Graphics 2000, безжичен адаптер Intel, Windows 7 и по-нови версии.
- Компютър с Wi-Fi, Windows 8.1 и по-нови версии.
На следващо място, процедирайте по следния начин за всяка от технологиите:
- Miracast. От дясната страна на екрана се обадете на напускащия панел и в него намерете "Устройства" => "Проектор". След това кликнете върху „Добавяне на безжичен дисплей“ - намерете и свържете телевизора.
- WiDi. Отворете приложението Intel Wireless Display и отидете в менюто Открити безжични дисплеи. Намерете телевизора и се свържете с него - може да ви бъде поискана парола.
Чести проблеми при свързване на лаптоп към телевизор чрез HDMI и VGA
Най-често срещаният проблем е, че телевизорът не вижда лаптопа чрез HDMI. Също така може да не се предава само звук.
Без сигнал или просто снимка от лаптоп на телевизор
- Проверете кабела за повреда. Най-лесният начин да направите това е на друг компютър и телевизия - не е късно да се обърнете към съседи или познати.
- Уверете се, че настройките на телевизора. Може да има няколко конектора. В настройките можете да зададете сигнала от грешен конектор. Тоест кабелът е свързан към HDMI 1, а в настройките дисплеят на картината с HDMI 2 е включен.
- Проверете настройките на вашия компютър. Задръжте клавишната комбинация „Win + P“ - текущото състояние на изхода на видеото ще се появи на екрана на лаптопа. Необходимо е тя да не показва „Изключете проектора“, а „Дублирайте“. Отидете и в настройките на видео адаптера и се уверете, че телевизорът ви е настроен там.
Когато свързвате лаптопа към телевизора чрез HDMI, няма звук, но има изображение
Най-вероятно проблемът е в настройките на компютъра. Можете да потвърдите това, както следва:
- Намерете аудиоустройството в системната област (център за известия). За целта в долния десен ъгъл кликнете с десния бутон върху иконата на високоговорителите.
- Устройствата, които извеждат звук, ще се отворят. Проверете дали изходният сигнал е включен не за „Високоговорители (Мултимедийни говорители)“, а за телевизора - името му на компютъра за всеки случай ще се различава.
- Задайте телевизора като устройство по подразбиране. За да направите това, щракнете с десния бутон върху иконата му и активирайте опцията "Използване по подразбиране".
Понякога проблемът е, че компютърът е с малък обем.