Как да активирате NAT режим и статичен IP адрес на PS3

В случаите, когато се нуждаете от конзолата ви за игра, за да имате строго определен мрежов адрес, използвайте нашите инструкции, които ви помагат да активирате NAT режим и статичен IP адрес в PlayStation 3. Много е важно да направите тази настройка, ако използвате пренасочване към порт. Конфигурирането на пренасочване към порт позволява на вашия рутер да насочва мрежовия трафик конкретно към конкретни устройства, които сте посочили. Без да задавате статичен IP адрес, пренасочването към порт ще работи само когато сте го ръчно конфигурирали, но всеки път, когато рестартирате PS3, конзолата автоматично ще получи нов IP адрес. Щом влезе в сила новият мрежов адрес, пренасочването към порт ще бъде прекъснато и ще спре да работи.

Какво представляват IP адресите?

IP адресите са четири групи числа, разделени от точки, които позволяват на компютрите и мрежовите устройства да се идентифицират. Всеки компютър трябва да има поне един IP адрес, а за две различни устройства този адрес не може да бъде абсолютно идентичен. Ако това все пак се случи, тогава никой от тях няма да има достъп до Интернет. Можете да намерите много по-подробна информация по този въпрос на линка по-долу. Всичко това едва ли ще ви бъде полезно, но по-точно можете да разберете как работи всяка локална или глобална мрежа. Информация за мрежи, IP адреси и шлюзове: //portforward.com/networking/subnetting.htm

Ако изборът стане пред маршрутизатора да присвои статичен или динамичен IP адрес на устройството, тогава повечето от тях автоматично задават динамичния. Това е така, защото за функционирането на мрежа, състояща се от няколко динамични адреса, най-често не се изисква конфигурация и всичко се случва автоматично. Крайният потребител просто включва своя компютър или друго устройство в мрежата и всичко работи. Ако всички устройства в мрежата имат динамични адреси, маршрутизаторът ги присвоява и преназначава автоматично по своя преценка, за да се гарантира оперативността на всички устройства. След всяко рестартиране на компютъра или всяко друго устройство, свързано към мрежата, те се обръщат към рутера, за да получат нов адрес. Рутерът проверява за налични адреси и издава такъв, който в момента не се използва от никое друго устройство. Това е важно, за да се разбере. Ако сте конфигурирали статичен IP адрес на вашата PS3 конзола, маршрутизаторът не знае това и затова може да назначи точния адрес на компютри, мобилни устройства, разположени в същата мрежа. И в резултат на това това води до факта, че и конзолата, и второто устройство с един и същ IP няма да могат да се свържат с интернет. Следователно, ако трябва да зададете статичен IP адрес за конзолата PS3, трябва да го запазите и да предотвратите преназначаването му от рутера. Динамичният IP сървър най-често се нарича DHCP.

Конфигурирайте статичния IP на конзолата PS3

Стъпка 1: Включете PlayStation 3 и отидете на Настройки в главното меню.

Стъпка 2: Превъртете надолу до секцията Мрежови настройки. Най-често той е в най-долната част на списъка с настройки.

Стъпка 3: След като изберете секцията за мрежови настройки, навигирайте менюто вдясно и изберете елемента от списъка за мрежови връзки.

Стъпка 4: Запишете посочения IP адрес, маска на подмрежата и име на рутер. Тези данни ще ви бъдат полезни малко по-късно. Върнете се в секцията Мрежови настройки.

Стъпка 5: Преместете менюто вдясно и изберете настройките за интернет връзка в списъка, който се показва.

Стъпка 6: В появилия се изскачащ прозорец щракнете върху OK и продължете конфигурирането.

Стъпка 7: От предложените методи за конфигуриране изберете Специални.

Стъпка 8: От предложените методи за свързване изберете този, с който конзолата ви е свързана към мрежата - Кабелна или безжична.

Стъпка 9: За нашата настройка ще трябва да въведете някои параметри ръчно. Изберете подходящия елемент в следващото меню за настройки на PlayStation.

Стъпка 10: Изборът на режими на скорост и дуплекс трябва да се остави в автоматично състояние.

Стъпка 11: На страницата Настройки на IP адреса изберете Ръчно.

Стъпка 12: Въведете IP адреса, който искате да присвоите на конзолата, и той ще бъде присвоен на него постоянно. Много е важно този адрес да е извън обхвата на DHCP адресите на вашия рутер. Можете да разберете стойностите на този диапазон, като отворите страницата с настройки на рутера и намерите секцията DHCP или LAN. Или просто задайте IP адреса далеч от този, който сте записали в някоя от предишните стъпки. Например, ако в момента конзолата ви използва адреса 192.168.0.2 и сте я пренаписали в настройките малко по-рано, тогава би било най-добре да зададете нещо като този нов адрес - 192.168.0.200. Ако сте видяли нещо като 192.168.0.240 в списъка на мрежовите връзки на PS3, тогава е най-добре да зададете например 192.168.0.2. Променете стойността само на последната група цифри, без да засягате първите три. Стойността на последната група може да се колебае между 2 и 254. Не си струва да мислите за това и да избирате конкретно число.

Маската на шлюза и подмрежата трябва да бъде посочена в съответните полета. Използвайте точно стойностите, които сте записали в една от предишните стъпки.

Също така трябва да посочите DNS сървърите, които вашият PS3 трябва да използва. Това е необходимо в случаите, когато вашият мрежов рутер не получава автоматично информация за тях. Първо трябва да разберете кои сървъри си струва да настроите на вашия PS3. Най-лесният начин е да се обадите на услугата за поддръжка на вашия доставчик на интернет услуги и да зададете подходящия въпрос. Най-вероятно ще бъдете попитани защо ви е необходима тази информация. Кажете ми как е - изисква настройка на вашия PS3. Операторът ще ви даде два IP адреса. Единият от тях е първичният DNS сървър, вторият - допълнителен.

Стъпка 13: В MTU параметрите изберете Автоматичен режим.

Стъпка 14: Не забравяйте да изберете „Не използвай“ в настройките на прокси сървъра. Използването на прокси и настройването му във вашата конзола е полезно само когато цялата ви връзка с мрежата се осъществява с помощта на прокси сървър. За да извършите такава конфигурация, ако е необходимо, трябва да получите конкретни мрежови настройки от вашия интернет доставчик, които трябва да въведете ръчно на тази стъпка.

Стъпка 15: UPNP технологията определено трябва да бъде изключена.

Стъпка 16: На този етап ще бъдат показани всички настройки, които сте направили. Проверете дали те са правилни и потвърдете промените, като натиснете клавиша X.

Стъпка 17: Активиране на тестване на връзката на следващата страница от менюто.

Стъпка 18: Всички етапи на тестване трябва да преминат успешно, с изключение на UPNP технологията, тъй като я деактивирахме по-рано. Това завършва настройката.

Интересни Статии